Eğitime Yardımcı Kitaplar

Sonlu Matematik & Olimpiyat Soruları ve Çözümleri Pdf İndir

Sonlu Matematik & Olimpiyat Soruları ve Çözümleri
Temel Sayma Yöntemleri: Toplama ve Çarpma İlkeleri, Permütasyon ve Kombinasyon – Dağılım – Olasılık
Özel Yöntemler: Güvercin Yuvası İlkesi – Değişmez – Boyama Yöntemi, Simetri – En Büyük ve En Küçük Değer İlkesi, Karışık Problemler, Sonlu Matematik Olimpiyat Soruları ve Çözümleri

Türkiye’de ilk ve orta öğretim öğrencileri için yapılan matematik olimpiyatları TÜBİTAK Bilim İnsanı Destekleme Birimi tarafından iki aşamada yapılmaktadır. Sorular dört konudan oluşuyor: Geometri, Sayılar Teorisi, Cebir-Analiz ve Sonlu Matematik. Birinci aşama Nisan veya Mayıs ayında ilk ve orta öğretim öğrencileri için ayrı ayrı ve çoktan seçmeli sorular şeklinde yapılıyor. İlk aşamada başarılı olan yaklaşık 65 ilk ve 55 orta öğretim öğrencisi TÜBİTAK’ın düzenlediği iki haftalık yaz eğitim kamplarına ve Aralık ayında klasik şekilde yapılan iki günlük ikinci aşama sınavına katılıyor.

Bu sınavdaki başarı düzeyine göre öğrenciler madalya ve Şubat tatilinde yapılan kamplara katılma hakkı kazanıyor. İkinci aşama ve Nisan ayında yapılan takım seçme sınavındaki başarıları, ayrıca kamplardaki performanslarına göre bu öğrencilerden 6’sı asil ve 3’ü yedek kişiden oluşan milli takım oluşturuluyor. Bu takım Nisan ayı sonunda yapılan Balkan Olimpiyatlarında ve bu sene Temmuz ayında 52.si yapılmış olan, 100’ün üzerinde ülkenin katıldığı, Uluslararası Matematik Olimpiyatlarında (IMO) Türkiye’yi temsil ediyor. Ayrıca 15 yaşına kadar olan öğrenciler Genç Balkan Olimpiyatlarına katılıyor. Türkiye IMO’ya ilk kez 1978 yılında katılmış olup, 1985 yılından beri her yıl katılmaktadır. IMO’nun Türkiye’de yapıldığı 1993 senesinden başlayarak ilk 30 ülke arasına giren (2004 yılı hariç) milli takım üyelerinin bazıları 1995’ten başlayarak istikrarlı bir şekilde yarışmalardan gümüş madalyalarla ayrılmışlardır. 1999 yılında Mehmet Bumin Yenmez’in ilk altın madalyayı kazanması Türkiye takımı için bir dönüm noktası olmuştur. İlk kez 2003 senesinde ilk 10 ülke arasına giren Türkiye takımı 2008’den başlayarak istikrarlı bir başarı sergileyerek üç sene art arda dünya 8.si olmuştur. 2011 senesinde de 3 altın, 2 gümüş, 2 bronz madalya kazanan takım, 4. sıradaki Rusya takımından sadece 2 puan geri kalarak toplam 159 puanla 6. sırada yer almıştır. Son 14 senede tüm Batı Avrupa ülkelerinin ve son 4 senede Doğu Avrupa ülkelerinin de (Rusya hariç) önünde yer alan Türkiye takımının başarılarına, TÜBİTAK’ın düzenlediği çalışma kamplarında görev alan ve Bilkent Üniversitesi öğretim üyesi Prof. Dr. Semih Koray tarafından oluşturulmuş eğitici ekibin fedakar çalışmalarının önemli ölçüde katkısı olduğunu düşünmekteyiz. Türkiye IMO’da takım olarak toplam 14 altın, 42 gümüş, 62 bronz madalya ve 11 mansiyon ödülü almıştır. Altın madalya alan öğrencilerimiz: Mehmet Bumin Yenmez (1999), Nizameddin Ordulu (2001), Selim Bahadır (2002, 2003), Cafer Tayyar Yıldırım (2007), Umut Varolgüneş (2008, 2009), Melih Üçer (2008, 2010), Ömer Faruk Tekin (2008), Süreyya Emre Kurt (2009), Mehmet Sönmez (2011), Ufuk Kanat (2011) ve Mehmet Efe Akengin (2011). Bu kitapta Matematik Olimpiyatlarında yer alan dört temel konudan biri olan Sonlu Matematik (Kombinatorik) soruları ve bunların çözümleri yer almaktadır. Birinci bölümde temel sayma yöntemleri olan Toplama ve Çarpma İlkeleri, Permütasyon, Kombinasyon, Dağılım problemleri ve Olasılık hesapları: İkinci bölümde de Güvercin Yuvası, Değişmez, Simetri ve Ekstremum İlkeleri ve Boyama yöntemi ele alınmıştır. Her alt bölümün sonunda ulusal olimpiyatlarda çıkmış konuyla ilgili sorulara yer verilmiştir. TÜBITAK Ulusal Matematik Olimpiyatlarında lise örgencileri için Mayıs ayında yapılan birinci aşama sınavında çıkmış sorular (UMO-Yılı) şeklinde gösterilmiştir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu